niedziela, 7 maja 2017

Duszniki – Zdrój, czyli znane uzdrowisko oraz miejsce pierwszego zagranicznego koncertu Fryderyka Chopina

To niewielkie miasto położone jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, składa się z dwóch zasadniczych części: historycznego miasta oraz części zdrojowej powstałej w XIX wieku.
Początki miasta związane były z eksploatacją ubogich rud żelaza, w XVI wieku wybudowano stojącą do dziś papiernię, a w XVIII wieku dominującą rolę uzyskało tkactwo i sukiennictwo.
17 sierpnia 1669 roku, po abdykacji w drodze do Francji, w Dusznikach zatrzymał się były król Polski –  Jan Kazimierz.


Duszniki - Zdrój

Duszniki - Zdrój
W 1748 roku przeprowadzono pierwsze badania źródeł mineralnych. Od 1769 roku Duszniki stały się oficjalnym uzdrowiskiem poprzez wpisanie "Zimnego Zdroju" na listę źródeł leczniczych ówczesnych Prus. W 1797 roku w prowizorycznie wzniesionej szopie w 6 wannach rozpoczęto leczenie kuracyjne w podgrzanej wodzie z "Zimnego Zdroju". W tym samym roku odkryto "Letni Zdrój" znany obecnie pod nazwą "Pieniawa Chopina". Wkrótce za miastem wybudowano pierwsze urządzenia kąpielowe, pawilony i zajazdy. Od początku XIX wieku dynamicznie zaczęło rozwijać się uzdrowisko, które stało się jednym z najznaczniejszych w regionie.


Duszniki – Zdrój, Park Zdrojowy, ujęcie wody mineralnej "Pieniawa Chopina"
W sierpniu w 1826 roku na kurację, wraz z matką i siostrami, przybył 16 – letni Fryderyk Chopin, który dał tutaj dwa koncerty na cele dobroczynne. Koncerty te uważa się za pierwsze zagraniczne występy młodego Fryderyka Chopina.


Dworek Chopina – Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina, Duszniki - Zdrój

Dworek Chopina – Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina, Duszniki - Zdrój
W 1862 roku zostały wybudowane nowe łazienki (obecnie Zakład Przyrodoleczniczy), a w 1877 oddano do użytku palmiarnię wraz z salą koncertową (obecnie Pijalnia Zdrojowa).


Duszniki - Zdrój, pijalnia wód

Duszniki - Zdrój, pijalnia wód
Wybudowana na przełomie XIX/XX wieku linia kolejowa z Kłodzka do Kudowy przyczyniła się do dynamicznego rozwoju Dusznik. Rozwija się przemysł, istniejące źródła mineralne zostają pogłębione poprzez wykonanie odwiertów, a w okolicach miasta rozwija się turystyka letnia i zimowa.

W 1946 roku zorganizowano w Dusznikach I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W latach 1958 – 1962 zrekonstruowano stare ujęcia wód mineralnych ("Pieniawa Chopina", "Jan Kazimierz"), wybudowano nowe oraz przeprowadzono kapitalny remont pijalni wód mineralnych. W następnych latach nadal pracowano nad nowymi odwiertami, najgłębszy – wykonany w 1993 roku – ma głębokość 180 metrów.

W centrum miasteczka zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem otoczonym renesansowymi i barokowymi kamieniczkami.


Duszniki - Zdrój

Duszniki – Zdrój, Rynek, barokowa kolumna z 1725 roku – wotum dziękczynne za uratowanie od zarazy

Rynek z ratuszem w Dusznikach – Zdroju
Uzdrowisko oddzielone jest od centrum miasta strefą zieleni, która przechodzi w malowniczy park zdrojowy rozciągnięty wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej. W uzdrowisku zachowane są liczne stylowe budynki zdrojowe, m.in. pijalnia, główny szpital uzdrowiskowy "Jan Kazimierz" z początku XX wieku, Dworek Chopina,  liczne pensjonaty i budynki sanatoryjne.


Duszniki - Zdrój

Duszniki - Zdrój

Duszniki - Zdrój

Duszniki - Zdrój

Duszniki – Zdrój, stacja meteo w Parku Zdrojowym

Duszniki - Zdrój, Park Zdrojowy, szpital Uzdrowiskowy "Jan Kazimierz"

Duszniki – Zdrój, Park Zdrojowy, muszla koncertowa

Duszniki – Zdrój, Park Zdrojowy, Restauracja "Parkowa"

Duszniki – Zdrój, Park Zdrojowy, Restauracja "Parkowa"

Duszniki – Zdrój, fontanna w Parku Zdrojowym

Duszniki – Zdrój, fontanna w Parku Zdrojowym

Duszniki - Zdrój

Duszniki - ZdrójW roku 1998 Duszniki zniszczone były przez powódź, w sposób szczególny ucierpiała część zdrojowa. Skutki powodzi zostały usunięte, park zdrojowy i położony w nim Dworek Chopina są starannie odnowione. Odbywają się w nim liczne koncerty fortepianowe, przedstawienia teatralne, koncerty zdrojowe oraz Festiwal Chopinowski.


5 komentarzy :

 1. Albo ludzi zzaraza powaliła, albo miałaś wybitnego farta. W sumie to uzdrowisko bez kuracjuszy jest całkiem do przyjęcia ;)... znów się we mnie mizantrop odzywa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. aaaaaa byliśmy przed południem :) kuracjusze w większości pewnie na zabiegach
   pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Świetny wpis. Czekam na kolejne z niecierpliwością!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne i warte odwiedzenia miejsce ;)

  OdpowiedzUsuń