piątek, 5 maja 2017

Błędne Skały i coś jeszcze ..., czyli 15 kilometrowa pętla Karłów – Błędne Skały – Pasterka – Karłów

90% turystów odwiedzających Błędne Skały korzysta z wariantu – dojazd samochodem na pobliski parking od strony Drogi Stu Zakrętów, zwiedzanie labiryntu skalnego i powrót samochodem tą samą drogą. Ja zaliczam się do tych pozostałych 10% i postanowiłam zobaczyć coś więcej, niż "tylko" Błędne Skały. Wybrałam niezbyt męczącą wycieczkę po centralnych punktach Gór Stołowych, obfitującą w punkty widokowe.

Trasa: Karłów –––>>> Lisia Przełęcz –––>>> –––>>> –––>>> Błędne Skały –––>>> Ostra Góra –––>>> Pasterka –––>>> Karłów
Długość trasy: około 15 km
Czas przejścia (bez przerw): około 5 h
Z centrum Karłowa (parking pod Szczelińcem) idziemy szosą w stronę Kudowy, którą początkowo prowadzi kilka szlaków. Po kilkunastu minutach dochodzimy do rozwidlenia, gdzie w lewo odchodzi szosa do Batorowa (przy drodze stoi cokół pomnika upamiętniającego mieszkańców Karłowa poległych w I wojnie światowej). Tutaj skręcamy w prawo i za znakami czerwonymi i żółtymi podchodzimy na Lisią Przełęcz.Karłów – cokół pomnika upamiętniającego mieszkańców Karłowa poległych w I wojnie światowejGóry Stołowe – Lisia Przełęcz
Po około godzinie (za znakami czerwonymi) napotykamy zielony szlak – tutaj skręcamy w lewo i dochodzimy do szosy, która doprowadzi nas do górnego parkingu przy Błędnych Skałach, gdzie znajduje się kasa biletowa i wejście.
Błędne Skały - wejścieBłędne Skały to skalny labirynt położony na krawędzi stoliwa Skalniaka na wysokości 852 m. W wyniku wietrzenia regularnie spękanego piaskowca powstał system wąskich szczelin (niejednokrotnie bardzo wąskich) rozcinających warstwę skał na bloki o wysokości 5 – 6 m. Korytarze układają się w znak X i przypominają kamienny las. W wielu miejscach szlak poprowadzony jest drewnianymi pomostami z powodu występujących podmokłości w nieprzepuszczalnym gruncie.

Obecnie jest to jedna z głównych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych.
W Błędnych Skałach kręcono sceny do filmów "Opowieści z Narnii", "Przyjaciel wesołego diabła".


Błędne Skały – wąskie szczeliny

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały – wąskie szczeliny

Błędne Skały – wąskie szczeliny

Błędne Skały

Błędne Skały – "Kurza Stopka"

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Wyjście z labiryntu Błędnych Skał – stąd wyraźną ścieżką można wrócić na parking przy wejściu
Od Błędnych skał schodzimy w dół za znakami zielonymi. Dochodzimy do Ostrej Góry – dawnego przysiółka Karłowa, który po II wojnie światowej uległ niemal całkowitemu wyludnieniu. Z dawnej wsi pozostało już tylko kilka budynków po strażnicy granicznej i dzwonnica alarmowa z 1868 roku. W jednym z zachowanych budynków mieści się wojskowy Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej.Ostra Góra – dzwonnica alarmowa z 1868 roku

Ostra Góra – Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej

Ostra Góra – Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej
Następnie wąską asfaltową drogą dochodzimy w pobliże pieszo – rowerowego przejścia granicznego i leśną ścieżką wzdłuż granicy idziemy stromo pod górę. Po wejściu na płaskowyż, na rozległej łące znajduje się rozwidlenie szlaków – idąc w prawo niebieskim szlakiem można sobie skrócić drogę do Karłowa.

Idziemy jednak prosto i łagodnie schodzimy w dolinkę do pierwszych zabudowań Pasterki.
Pasterka


Pasterka

Pasterka

PasterkaIdąc dalej rozległymi łąkami dochodzimy do centrum Karłowa.Pasterka - Karłów

Karłów

7 komentarzy :

 1. Nie ma jak boczne ścieżki!
  Błędne skały strasznie ucywilizowanez ale w końcu przychodzą tam ludzie w różnym stanie, a przeżyć chciali by to wszyscy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ucywilizowane i zatłoczone z racji łatwego dostępu - niestety

   Usuń
  2. Taki urok... niby "wszystko jest dla ludzi" ale czemu wszyscy ludzie chcą być właśnie w tym jednym miejscu? ;-)
   I dlatego ja tego typu lokacje wybieram poza sezonem i w dzień "roboczy", wtedy najluźniej, zresztą tak samo na szlakach beskidzkich.

   Usuń
  3. ja niestety mam urlop tylko w sezonie :) pozdrawiam

   Usuń
 2. Fajna trasa. Szedłem prawie identycznie, ale od przeciwnej strony niż Ty. Wg mnie ciekawsza opcja tylko podjechanie na same skały.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejne miejsce do zwiedzenia. Dzięki za propozycję :-)

  OdpowiedzUsuń