piątek, 5 maja 2017

Błędne Skały i coś jeszcze ..., czyli 15 kilometrowa pętla Karłów – Błędne Skały – Pasterka – Karłów

90% turystów odwiedzających Błędne Skały korzysta z wariantu – dojazd samochodem na pobliski parking od strony Drogi Stu Zakrętów, zwiedzanie labiryntu skalnego i powrót samochodem tą samą drogą. Ja zaliczam się do tych pozostałych 10% i postanowiłam zobaczyć coś więcej, niż "tylko" Błędne Skały. Wybrałam niezbyt męczącą wycieczkę po centralnych punktach Gór Stołowych, obfitującą w punkty widokowe.

Trasa: Karłów –––>>> Lisia Przełęcz –––>>> –––>>> –––>>> Błędne Skały –––>>> Ostra Góra –––>>> Pasterka –––>>> Karłów
Długość trasy: około 15 km
Czas przejścia (bez przerw): około 5 h
Z centrum Karłowa (parking pod Szczelińcem) idziemy szosą w stronę Kudowy, którą początkowo prowadzi kilka szlaków. Po kilkunastu minutach dochodzimy do rozwidlenia, gdzie w lewo odchodzi szosa do Batorowa (przy drodze stoi cokół pomnika upamiętniającego mieszkańców Karłowa poległych w I wojnie światowej). Tutaj skręcamy w prawo i za znakami czerwonymi i żółtymi podchodzimy na Lisią Przełęcz.Karłów – cokół pomnika upamiętniającego mieszkańców Karłowa poległych w I wojnie światowejGóry Stołowe – Lisia Przełęcz
Po około godzinie (za znakami czerwonymi) napotykamy zielony szlak – tutaj skręcamy w lewo i dochodzimy do szosy, która doprowadzi nas do górnego parkingu przy Błędnych Skałach, gdzie znajduje się kasa biletowa i wejście.
Błędne Skały - wejścieBłędne Skały to skalny labirynt położony na krawędzi stoliwa Skalniaka na wysokości 852 m. W wyniku wietrzenia regularnie spękanego piaskowca powstał system wąskich szczelin (niejednokrotnie bardzo wąskich) rozcinających warstwę skał na bloki o wysokości 5 – 6 m. Korytarze układają się w znak X i przypominają kamienny las. W wielu miejscach szlak poprowadzony jest drewnianymi pomostami z powodu występujących podmokłości w nieprzepuszczalnym gruncie.

Obecnie jest to jedna z głównych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych.
W Błędnych Skałach kręcono sceny do filmów "Opowieści z Narnii", "Przyjaciel wesołego diabła".


Błędne Skały – wąskie szczeliny

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały – wąskie szczeliny

Błędne Skały – wąskie szczeliny

Błędne Skały

Błędne Skały – "Kurza Stopka"

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Wyjście z labiryntu Błędnych Skał – stąd wyraźną ścieżką można wrócić na parking przy wejściu
Od Błędnych skał schodzimy w dół za znakami zielonymi. Dochodzimy do Ostrej Góry – dawnego przysiółka Karłowa, który po II wojnie światowej uległ niemal całkowitemu wyludnieniu. Z dawnej wsi pozostało już tylko kilka budynków po strażnicy granicznej i dzwonnica alarmowa z 1868 roku. W jednym z zachowanych budynków mieści się wojskowy Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej.Ostra Góra – dzwonnica alarmowa z 1868 roku

Ostra Góra – Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej

Ostra Góra – Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej
Następnie wąską asfaltową drogą dochodzimy w pobliże pieszo – rowerowego przejścia granicznego i leśną ścieżką wzdłuż granicy idziemy stromo pod górę. Po wejściu na płaskowyż, na rozległej łące znajduje się rozwidlenie szlaków – idąc w prawo niebieskim szlakiem można sobie skrócić drogę do Karłowa.

Idziemy jednak prosto i łagodnie schodzimy w dolinkę do pierwszych zabudowań Pasterki.
Pasterka


Pasterka

Pasterka

PasterkaIdąc dalej rozległymi łąkami dochodzimy do centrum Karłowa.Pasterka - Karłów

Karłów

5 komentarzy :

 1. Nie ma jak boczne ścieżki!
  Błędne skały strasznie ucywilizowanez ale w końcu przychodzą tam ludzie w różnym stanie, a przeżyć chciali by to wszyscy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ucywilizowane i zatłoczone z racji łatwego dostępu - niestety

   Usuń
  2. Taki urok... niby "wszystko jest dla ludzi" ale czemu wszyscy ludzie chcą być właśnie w tym jednym miejscu? ;-)
   I dlatego ja tego typu lokacje wybieram poza sezonem i w dzień "roboczy", wtedy najluźniej, zresztą tak samo na szlakach beskidzkich.

   Usuń
  3. ja niestety mam urlop tylko w sezonie :) pozdrawiam

   Usuń
 2. Fajna trasa. Szedłem prawie identycznie, ale od przeciwnej strony niż Ty. Wg mnie ciekawsza opcja tylko podjechanie na same skały.

  OdpowiedzUsuń