sobota, 29 kwietnia 2017

665 schodów, czyli szlak na Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.)  jest najwyższym szczytem Gór Stołowych i jedną z największych atrakcji turystycznych całych Sudetów. Słynie przede wszystkim z tarasów widokowych i różnorodnych form skalnych przypominających kształtem ludzi i zwierzęta. Wznosi się 150 m nad Karłowem tworząc szeroki, płaski masyw z licznymi wąskimi szczelinami i głębokimi wąwozami. Szlak najbardziej znany – żółty z Karłowa (wybudowany w 1804 roku) – prowadzi po 665 schodach i jest wyporęczowany.


początek szlaku Karłów - Szczeliniec Wielki

szlak Karłów - Szczeliniec Wielki

szlak Karłów - Szczeliniec Wielki

szlak Karłów - Szczeliniec Wielki

szlak Karłów - Szczeliniec Wielki

szlak Karłów - Szczeliniec Wielki

szlak Karłów - Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki - tarasy widokowe i schronisko PTTK "Na Szczelińcu"

Szczeliniec Wielki - tarasy widokowe

widok ze Szczelińca Wielkiego

widok ze Szczelińca Wielkiego




Szczyt odwiedziło wiele znanych osobistości. W roku 1790 wielki poeta niemiecki Johann Wolfgang von Goethe, a 10 lat później – przyszły prezydent USA – John Quincy Adams. Oba te wydarzenia upamiętnione są tablicami.

Szczeliniec Wielki - tablice upamiętniające wejście Johanna Wolfganga Goethego oraz Johna Quincy Adamsa




Na Szczelińcu znajduje się schronisko turystyczne  PTTK "Na Szczelińcu", wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim. Jest to jedno z dwóch w Polsce schronisk (drugie znajduje się w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach) do którego w żaden sposób nie można dojechać samochodem. Nie prowadzi tu żadna droga, po której mógłby się poruszać jakikolwiek pojazd. Wszystkie towary transportowane są za pomocą specjalnej windy towarowej.

Szczeliniec Wielki - schronisko PTTK

Szczeliniec Wielki - schronisko PTTK




Szczytowe partie Szczelińca Wielkiego obejmują rezerwat krajobrazowy o powierzchni 50 ha. Wstęp na teren rezerwatu jest płatny. Trasa od tego miejsca jest jednokierunkowa. Ale o tym w kolejnym poście, na który już zapraszam. 😊

Szczeliniec Wielki, początek trasy turystycznej - wejście do rezerwatu krajobrazowego

8 komentarzy :

 1. Barierki, kładki... pełna cywilizacja... nie wiem czy to zaleta? Potrzeba ochrony obiektu jednak przeważyła, nawet to rozumiem idiotów nie brakuje, a jak miksce jest popularne zaraz tam spreyów użyją.
  Ale schronisko fajne, choć pewnie oblegane tak samo jak to pod Świstówką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie aż tak oblegane jak to pod Świstówką ale tłumy są :), co do barierek i kładek - myślę, że to ze względów bezpieczeństwa (zwłaszcza zimą, a po drugie na pewno zwiększa to dostępność dla wszystkich turystów. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
  2. Też mi się wydaje, że te barierki to głównie ze względów bezpieczeństwa, bo u nas chroni się ludzi przed ich własnym zachowaniem. By nic sobie nie zrobili... Wyobraźcie sobie, że u nas byłby ten słynny Preikestolen, pewnie też miałby barierki dookoła.

   Liczyłaś schody przy wejściu? ;)

   Usuń
 2. Zdjęcia wyglądają naprawdę fantastycznie :D

  OdpowiedzUsuń