czwartek, 7 lipca 2016

Droga Królewska, czyli spacer historyczną trasą Krakowa [cz.1/2]

Nie samymi górami człowiek żyje, dlatego postanowiłam w upalny kwietniowy dzień (5 kwietnia 2016) odwiedzić stolicę Małopolski – Kraków. Na ogół moje krakowskie wizyty ograniczały się tylko do Rynku, czy Wawelu, ta była inna – przebiegała historyczną Drogą Królewską.

Ta historyczna trasa rozpoczyna się na Placu Matejki, następnie wiedzie koło Barbakanu, przez Bramę Floriańską, ulicę Floriańską, Rynek Główny, następnie ulicami Grodzką i Kanoniczą na wzgórze Wawelskie. Nazwa nadana traktowi wiąże się z uroczystymi wjazdami monarchów, koronacjami i procesjami pogrzebowymi wielkich Polaków. Wzdłuż Drogi Królewskiej znajdują się najważniejsze zabytki starego Krakowa.Plac Jana Matejki – początek Drogi Królewskiej, w tle Pomnik Grunwaldzki i BarbakanPomnik Grunwaldzki został wzniesiony w 1910 roku z fundacji wybitnego kompozytora i polityka – Ignacego Jana Paderewskiego w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Zburzony przez Niemców w 1939 roku, zrekonstruowany w 1976. Pomnik ma 24 metry wysokości, na szczycie cokołu znajduje się konny posąg króla Władysława Jagiełły.


Pomnik Grunwaldzki
Barbakan (zwany potocznie Rondlem) – gotycka perła krakowskich fortyfikacji. Został wzniesiony w latach 1498 – 1499 za panowania króla Jana Olbrachta w obawie przed najazdem wołosko – tureckim. Jednym z głównych zadań Barbakanu była obrona postawionego tuż za linią murów – Arsenału Miejskiego. Przez kilka stuleci skutecznie pełnił swą rolę i mimo ataków nigdy nie został bezpośrednio zdobyty. Obecnie krakowski Rondel jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji różnorodnych wystaw, jako arena walk sportowych (w roku 2004 odbyły się w nim Mistrzostwa Polski w szermierce), czy historyzowanych walk rycerskich i tańców dworskich.
Krakowski Barbakan to jeden z trzech zachowanych do dzisiaj gotyckich barbakanów. Pozostałe znajdują się w Carcassonne we Francji oraz w niemieckim Görlitz.

Barbakan
Barbakan
znajdujący się tuż obok Barbakanu

Pomnik Jana Matejki odsłonięty 12 listopada 2013 rokuBrama Floriańska – jedna z bram w murach obronnych, którymi otoczono Kraków w XIII i XIV wieku. Otwierała Drogę Królewską, przez nią do miasta wkraczali królowie po zwycięskich bitwach, dyplomaci i znane osobistości odwiedzające Kraków. Tędy prowadziła trasa pochodów koronacyjnych i pogrzebowych monarchów i ich rodzin.


Brama Floriańska widziana od ul. Floriańskiej
Rynek Główny (największy z placów Krakowa i największy rynek w średniowiecznej Europie) został wytyczony w roku 1257, powstał na przecięciu dawnych szlaków handlowych, na planie kwadratu o boku 200 m. Na Rynku Głównym i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki Krakowa – Kościół Mariacki, Sukiennice, Wieża Ratuszowa (sam ratusz został zburzony w 1820 roku), Kościół św. Wojciecha.

Rynek Główny, Kraków - Kościół Mariacki, Pomnik Adama Mickiewicza

Kościół Mariacki (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) jest jednym z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku.

Kościół Mariacki
Kościół Mariacki i fragment Sukiennic
Kościół Mariacki i fragment Sukiennic
Sukiennice podlegały przez wieki wielu przemianom. Ich pierwowzorem były drewniane kramy sukienne otoczone dookoła budami, jatkami i straganami, Około roku 1300 aleję z kramami zadaszono, co nadało im wygląd hali targowej. W takiej formie przetrwały do połowy XIV wieku.
Nowe, gotyckie sukiennice wystawił król Kazimierz III Wielki, przypominały one już kształtem obecne sukiennice. Budowla przetrwała jako gotycka do roku 1555 kiedy to spłonęła. W latach 1556 – 1559 przystąpiono do odbudowy spalonych sukiennic.
Współcześnie w Sukiennicach znajdują się dwa rzędy kramów, głównie z biżuterią, pamiątkami, rękodziełami czy cepelią.

Sukiennice i Pomnik Adama Mickiewicza
Sukiennice i Wieża Ratuszowa
Pomnik Adama Mickiewicza (przez krakowian zwany potocznie "Adasiem") to ulubione miejsce spotkań mieszkańców Krakowa i turystów. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 16 czerwca 1898 roku, czyli w setnym roku urodzin Adama Mickiewicza. 17 sierpnia 1940 roku został zniszczony przez hitlerowców okupujących miasto. Zrekonstruowano go po wojnie z elementów odnalezionych w roku 1946 na złomowisku w Hamburgu. Odsłonięcie miało miejsce 26 listopada 1955 roku, w 100. rocznicę śmierci wieszcza.

Pomnik Adama Mickiewicza i Sukiennice
Na ciąg dalszy spaceru Traktem Królewskim zapraszam już wkrótce.


3 komentarze :

 1. Dziekuję za ten uroczy spacer, tak dawno nie było mnie w Krakowie, że już niewiele pamiętam.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że choć wirtualnie mogłaś pospacerować :) pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Stare dobre znajome uliczki... ale zawsze cieszą oczy.

  OdpowiedzUsuń