sobota, 31 stycznia 2015

Spacer w 10 stopniowym mrozie, czyli Gdańsk na zimowo

Po dłuższej przerwie spowodowanej sporą ilością pracy zapraszam Cię na zimowy spacer po Gdańsku. Jest 30 grudnia 2014 roku ...

Gdańsk – miasto o ponad tysiącletniej historii. W 997 roku przybył tu św. Wojciech. W jego biografii, napisanej po męczeńskiej śmierci w kraju Prusów, wymieniono po raz pierwszy miasto Gdańsk – urbs Gyddanyzc. W zakolu Motławy stał juz potężny gród, a u jego podnóża funkcjonował port ...

Współczesny Gdańsk to nowoczesna, europejska metropolia, prężnie rozwijające się centrum kultury, nauki, rozrywki i sportu, bardzo popularny kierunek turystyczny i światowa stolica bursztynu.


Spacer rozpoczynamy od najbardziej reprezentacyjnej części miasta – Długiego Targu. To tutaj wznoszą się najważniejsze świeckie budowle Głównego Miasta – Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa.

Ratusz Głównego Miasta jest najokazalszą i najcenniejszą budowlą świecką dawnego Gdańska. Budowany w latach 1379 – 1492. Doszczętnie wypalony w 1945 roku, odbudowywany był do roku 1970. Obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


Ratusz Głównego Miasta
Dwór Artusa
był ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego i handlowego oraz najbardziej demokratycznym miejscem w kraju. Bywali tu kasztelanowie, wojewodowie i następcy tronu. Został wzniesiony w XIV wieku. Spłonął w 1476 roku, odbudowano go w kilka lat później. W 1552 roku otrzymał nową fasadę, raz jeszcze przekształconą w 1617 roku. W 1945 roku Dwór Artusa został uszkodzony podczas działań Armii Czerwonej. Duża część wyposażenia została zrekonstruowana z elementów ewakuowanych z miasta przed nadejściem frontu.


Tuż przed wejściem do Dworu Artusa znajduje stoi Fontanna Neptuna – symbol Gdańska. Jej uruchomienie nastąpiło w październiku 1633 roku. Rok później powstała żelazna krata otaczająca basen, zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke – autora projektu całej fontanny. W latach 1757 – 1761 Jan Karol Stender wykonał nowe fragmenty basenu i trzonu, a Jakub Barren  uzupełnił i odnowił zniszczoną kratę. Fontanna otrzymała wtedy bogato zdobiony styl rokokowy. Uszkodzona w czasie II wojny światowej, została odrestaurowana i ponownie uruchomiona w lipcu 1954 roku. W kwietniu 1988 roku przy okazji dorocznej konserwacji, na polecenie władz miejskich Gdańska, zakryto posągowi przyrodzenie listkiem figowym.


Dwór Artusa i Fontanna Neptuna

Na reprezentacyjną Ulicę Długą prowadzi Złota Brama, wznoszona w latach 1612 – 1614 na miejscu czternastowiecznej bramy gotyckiej. Niegdyś przez Złotą Bramę wjeżdżały do Gdańska orszaki królewskie.Złota Brama od strony zachodniej, w tle Ulica Długa i Ratusz Głównego MiastaDługim Targiem przenosimy się na nabrzeże Motławy ...
Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska jest Żuraw – największy dźwig portowy średniowiecznej Europy i najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Służył do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach. Obecną formę uzyskał w latach 1442 – 1444. Jest jedną z filii Narodowego Muzeum Morskiego.ŻurawW krajobraz Gdańska na stałe wpisał się "Sołdek", pierwszy oddany do eksploatacji w historii polskiego przemysłu stoczniowego statek pełnomorski. Otrzymał nazwisko ówczesnego trasera Stoczni Gdańskiej, przodownika pracy Stanisława Sołdka. W ciągu 31 lat eksploatacji statek zawinął do ponad 60 portów i przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku. Od roku 1985 jest statkiem muzeum.SS Sołdek

Zimowy spacer po Gdańsku kończymy na jednej z jego najpiękniejszych ulic – Ulicy Mariackiej. Jest ona przykładem dawnej zabudowy gdańskiej z przedprożami, które zdobią rzygacze, wąskimi i bogato dekorowanymi fasadami kamienic, należących niegdyś do zamożnych kupców i złotników. Ulicę zamykają – z jednej strony Bazylika Mariacka, z drugiej – średniowieczna gotycka Brama Mariacka.Ulica Mariacka w kierunku Bazyliki Mariackiej
Ulica Mariacka w kierunku Bazyliki Mariackiej
Ulica Mariacka w kierunku Bramy Mariackiej
Ulica Mariacka widziana z Bramy MariackiejPomimo przejmującego zimna bardzo się cieszę, że po 20 latach znowu mogłam zobaczyć Gdańsk, po raz pierwszy w zimowej scenerii.


9 komentarzy :

 1. Świetne zdjęcia. Do dzisiaj nie wiem czemu mam takie problemy, by się wybrać do tego miasta. Te 10 stopni na minusie są zachęcające ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj to spacerowanie w tym mrozie miało swój urok, zachęcam do odwiedzenia Gdańska :) pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Bardzo ładne zdjęcia. Dla mnie Gdańsk, obok Krakowa, to najpiękniejsze miasto w Polsce :) Znowu za nim teraz zatęskniłem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, Gdańsk i Kraków są bardzo urokliwe :) i można poszaleć z aparatem :)

   Usuń
 3. Pierwszy raz oglądam zimowe zdjęcia z Gdańska. Bardzo malownicze. Szkoda, że śniegu tak mało :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś się tam wybiore bo byłem jako dziecko, czyli dawno, dawno temu. A w międzyczasie: http://estees.blox.pl/2009/05/Kupiecki-gwar-w-Gdansku.html polecam sprawdzić co sie zmieniło.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zimowego Gdańska nie znałem. ale właśnie te ciasne uliczki i te gabloty na dreptakach... to jest to dlaczego warto miasta odwiedzać... czasami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, uliczki są bardzo klimatyczne. Pewnie wieczorem przy sztucznym świetle jest jeszcze piękniej.

   Usuń
 6. Zawsze Gdańsk miałam okazję oglądać latem, ale nigdy zimą. Widzę, że zimą miasto też ładnie wygląda. :)

  OdpowiedzUsuń