czwartek, 15 stycznia 2015

Góra Zamkowa i wieża Klimek – symbol Grudziądza wraca po latach do panoramy miasta

Góra Zamkowa to najwyższe wzniesienie w Grudziądzu, w latach 1250 – 1299 Zakon Krzyżacki wzniósł na nim zamek. Krzyżacka ceglana warownia była siedzibą komtura (zwierzchnika domu zakonnego), a swym wyglądem przypominała zamek w Gniewie. Pomiędzy północnym a zachodnim skrzydłem istniała tu wysoka cylindryczna wieża obronna zwana Klimkiem. Miała ona 30 m wysokości, wejście do niej prowadziło z murów w połowie wysokości, za pomocą zwodzonej kładki. Wieża pełniła przede wszystkim funkcję militarną – miejsce ostatecznej obrony. W przypadku zdobycia zamku przez nieprzyjaciela rycerze zakonni zamykali się w wieży, czekając na odsiecz. Klimek był również ważnym punktem obserwacyjno – komunikacyjnym.
Przy dobrych warunkach meteorologicznych można było obserwować z niego teren w promieniu 20 km oraz porozumiewać się z okolicznymi zamkami krzyżackimi w Rogóźnie – Zamku, Pokrzywnie, Nowem nad Wisłą, Świeciu. Wieża pełniła również funkcję więzienia. W przyziemnej części wieży znajdował się loch i dwa karcery. W lochu tym więziony był (według podań), po pojmaniu w maju 1411 roku – Mikołaj z Ryńska, chorąży ziemi chełmińskiej, który w decydującej fazie bitwy pod Grunwaldem przeszedł z rycerstwem chełmińskim na stronę Władysława Jagiełły.


Góra Zamkowa z wieżą KlimekPo bitwie grunwaldzkiej w 1410 roku zamek był przejściowo zajmowany przez wojska polskie. W 1454 roku został szybko zdobyty przez siły Związku Pruskiego.
Kilkakrotnie gościli tu królowie polscy – Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt August, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan III Sobieski. Przebywał tu również król szwedzki Karol X Gustaw i car Piotr Wielki.


widok z Góry Zamkowej
widok z Góry Zamkowej
widok z Góry Zamkowej
widok z Góry Zamkowej


Zamek był wielokrotnie niszczony, głównie w okresie wojen szwedzkich. W latach 1796 – 1804 został prawie doszczętnie rozebrany z polecenia króla pruskiego – Fryderyka Wilhelma III. Cegły uzyskane z rozbiórki posłużyły do budowy murów więzienia oraz Cytadeli. Po zamku została tylko wieża Klimek oraz studnia. Klimek został ocalony na osobiste życzenie królowej pruskiej Luizy.
W 1839 roku Górę Zamkową wydzierżawiło miasto, teren uporządkowano, a wieża stała się atrakcyjnym punktem widokowym i symbolem miasta.
5 marca 1945 roku Klimek został wysadzony przez uciekających z miasta żołnierzy niemieckich, a teren wokół niego uległ dewastacji. W 1956 roku na gruzach został usypany kopiec widokowy. W latach 70. XX wieku rozważano kwestię rekonstrukcji wieży zamkowej.
W latach 2006 – 2007 z inicjatywy społecznego komitetu usunięto z ruin osuwające się zwały ziemi, odsłaniając podstawę wieży. W latach 2006 – 2014 na Górze Zamkowej prowadzono badania archeologiczne oraz prace zabezpieczające odsłonięte, ocalałe relikty murów zamkowych. Zrekonstruowano również wieżę Klimek oraz studnię. 


Góra Zamkowa - odsłonięte relikty murów zamkowych i studnia
Góra Zamkowa - odsłonięte relikty murów zamkowych
Zrekonstruowana wieża ma wysokość 23 metrów ponad poziom terenu. Na jej szczyt z tarasem widokowym prowadzi prawoskrętna klatka schodowa. Z wieży roztacza się przepiękny widok na Grudziądz i dolinę Wisły. Przy idealnej widoczności z Klimka można dostrzec oddalone o 30 km wieże kościelne w Chełmnie.wieża Klimek
wnętrze wieży Klimek - klatka schodowa
wnętrze wieży Klimek - klatka schodowa

wnętrze wieży Klimek


Wieża została początkowo udostępniona zwiedzającym w dniach 27 – 31 grudnia i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Grudziądza. W ramach "Dni otwartych Góry Zamkowej i Klimka" można ją zwiedzać we wszystkie weekendy do 31 marca 2015 roku. Po wieży oprowadzają przewodnicy PTTK, wejście jest na razie bezpłatne.


widok z tarasu Klimka
widok z tarasu Klimka
widok z tarasu Klimka
widok z tarasu Klimka
widok z tarasu Klimka
widok z tarasu Klimka


Zdjęcia z Góry Zamkowej zrobiłam w dniach 26, 29 grudnia, zdjęcia z Klimka – 31 grudnia, niestety tego dnia nie miałam szczęścia do pogody i do dalekich obserwacji. Ale jeszcze tam wrócę! :)

8 komentarzy :

 1. Bardzo się cieszę, że widzę tę wieżę z każdej strony i od wewnątrz. Tyle lat stały tam tylko ruiny, wreszcie zrobili coś ciekawego, choć nie do końca jestem przekonana do tego co jest, to jakoś to wygląda. Fajne zdjęcia, pogoda dobra i zrobiłaś rewelacyjne zdjęcia.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bogate w historię miejsce. szkoda tych zniszczeń ale cóż taki los.

  OdpowiedzUsuń
 3. Grudziądza nie znam i fajnie poznać to ciekawe miasto. Świetne zdjęcia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zachwycające miejsce. Piękne zdjęcia. Zachęcają, by znów tam pojechać. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ tam klimatycznie. Piękne nastrojowe zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia, zwłaszcza to pierwsze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne miasto, piękny zamek i piękne krajobrazy.

  OdpowiedzUsuń