środa, 17 grudnia 2014

Zamek w Baranowie Sandomierskim, czyli jeden z najlepiej zachowanych obiektów architektury renesansowej w Europie

Zamek w Baranowie Sandomierskim uznawany jest za perłę architektury renesansowej, a ze względu na podobieństwa zwany także małym Wawelem. Zbudowany w latach 1591 – 1606 według projektu Santi Gucciego. Zamek był główną rezydencją Andrzeja Leszczyńskiego, którego kilkakrotnie odwiedził król Stefan Batory. Około 1620 roku murowany zamek został otoczony niezachowanymi ziemnymi fortyfikacjami bastionowymi. Ostatnim właścicielem z rodu Leszczyńskich był Rafał – ojciec Stanisława Leszczyńskiego – króla Polski. W 1677 roku zamek przeszedł w posiadanie Dymitra Wiśniowieckiego, potem księcia Józefa Karola Lubomirskiego. Lubomirscy posiadali zamek do 1720 roku. Kolejnymi właścicielami zamku byli Paweł Sanguszko, Jacek Małachowski, Józef Potocki, Jan Krasicki. Podczas panowania Krasickich zamek odnowiono. 


zewnętrzna klatka schodowa na dziedzińcu zamkowym w Baranowie Sandomierskim
krużganekW XIX wieku zamek dwukrotnie płonął. Pożar z 1849 roku zniszczył bezcenne zamkowe wnętrza. Nie przetrwały drewniane stropy, dachy, wszelkie wyposażenie zamkowe oraz biblioteka. Krasickich nie było stać na odbudowę, a kolejni właściciele nie troszczyli się o swoje dobra. W 1867 roku zrujnowany zamek wystawiono na licytację – kupił go Feliks Dolański. Następnie zamek odziedziczył Stanisław Dolański, który postanowił go odrestaurować. Pod kierunkiem krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskiego przeprowadzono zmiany w rozkładzie pomieszczeń. Ostatnim właścicielem był Roman Dolański, który stracił zamek w wyniku reformy rolnej z 1945 roku. Po zniszczeniach dokonanych podczas wojny zamek w latach 1959 – 1969 został odbudowany i odrestaurowany przez państwo pod kierunkiem prof. Alfreda Majewskiego.  

Po wojnie zamek upodobał sobie Józef Cyrankiewicz. Bardzo często przyjeżdżał tu z żoną, aktorką Niną Andrycz.
Zamek w Baranowie wykorzystano przy kręceniu znanego serialu "Czarne Chmury". Był tam siedzibą hetmana Jana Sobieskiego. dziedziniec zamku w Baranowie Sandomierskim


W styczniu 1968 roku zamek formalnie przekazano Kopalniom i Zakładom Przetwórczym Siarki "Siarkopol" w Tarnobrzegu. 
Od lipca 1997 roku właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie, która zarządza obiektem do dnia dzisiejszego. 

Zamek w Baranowie Sandomierskim zwiedzałam 14 października 2014 roku .
 

9 komentarzy :

 1. Bardzo ładny plener fotograficzny - fajne tu wychodzą zdjęcia ślubne i okazjonalne, ale szczerze mówiąc klimatu zamkowego to ja w Baranowie nie czułem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podczas zwiedzania natrafiliśmy na plener ślubny :), nie ostatni tego dnia

   Usuń
 2. Piękne wnętrza i dziedziniec jak na Wawelu, podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 3. W muzeach zawsze staram sie wypatrzeć jedno jakies "coś" , tu tym cosiem będa twarze na cokołach kolumn. Bardzo fajny motyw.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ślicznie... Ja zamki bardzo lubię... Bardziej z zewnątrz niż wewnątrz...:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale pięknie go pokazałaś. Ja, przyznam się, byłem zawiedziony podczas zwiedzania. Wiele pomieszczeń straszyło pustką, park też nie był zbyt ogarnięty. Może źle trafiłem.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo piękny zamek, od dawna chcę tam pojechać i mam w planie na sierpień, może tym razem się uda. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Genialne miejsce, którego nie znałem a wygląda na idealne miejsce pod sesje ślubne i nie tylko. Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to idealne miejsce pod sesje, pałace w Kozłówce i Kurozwękach też. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń