sobota, 6 grudnia 2014

Przez Korzeniowy Dół na Górę Trzech Krzyży, czyli wizyta w Kazimierzu Dolnym

Po Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Parku Zdrojowym w Nałęczowie przyszedł czas na ostatnią tego dnia (12 października 2014) atrakcję – Kazimierz Dolny. Zapraszam Cię na krótką wycieczkę do tego urokliwego miasteczka położonego na prawym brzegu Wisły, w najgłębszym miejscu jej Małopolskiego Przełomu.


Korzeniowy Dół – jeden ze słynnych i zarazem najpiękniejszy  wąwóz lessowy w okolicy Kazimierza. Do jego powstania nie przyczyniła się tylko natura, ale również człowiek. Korzeniowy Dół określany jest przez naukowców głębocznicą lessową, gdyż powstał w wyniku działalności deszczu i roztopów w miejscach, gdzie człowiek poprowadził drogi. Woda spływając po zboczach wyrzeźbiła w lessowym podłożu głębokie na kilka metrów przejście (nieco płytsze niż w przypadku utworzonych tylko przez naturę wąwozów). Pomimo odsłoniętych korzeni, na powierzchni zbocza rosną piękne drzewa. Głębokość Korzeniowego Dołu sięga nawet do 30 metrów, a jego długość to około 600 metrów. Ta malownicza głębocznica wchodząca w skład Kazimierskiego Parku Narodowego została uznana za Pomnik Natury.

Korzeniowy Dół
Korzeniowy Dół
Góra Trzech Krzyży
– wzgórze na którym w roku 1708 postawiono nawiązujące do Golgoty trzy krzyże upamiętniające liczne ofiary cholery, która miała miejsce na tych terenach. Zbocza i szczyt wzgórza porasta chroniona prawnie, rzadka roślinność. Góra Trzech Krzyży jest miejscem, z którego rozciąga się najbardziej znany widok na Kazimierz Dolny.


Góra Trzech Krzyży
widok na Kazimierz Dolny z Góry Trzech Krzyży
widok na Kazimierz Dolny z Góry Trzech Krzyży

Rynek i kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja
Bulwar nadwiślański

6 komentarzy :

 1. U siebie też piszę o Korzeniowym - fajny zbieg przypadków.
  http://maciejmakro.blogspot.com/2014/12/kazimierz-wawozowo-lessowy.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam w Kazimierzu kilka razy, uwielbiam to miasto. Te zdjęcia czarno biało są świetne!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy w Kazimierzu nie byłam, oglądam więc z przyjemnością :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Korzeniowy dół świetny. Miasto również ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie zakątki. Wąwozy są wspaniałym miejscem na letnie wędrówki a widok na Kazimierz Dolny ze wzgórza Trzech Krzyży - niezapomniany :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kazimierz Dolny to piękna okolica, fajnie powspominać :)

  OdpowiedzUsuń