środa, 10 grudnia 2014

Nad– i podziemne uroki Sandomierza

13 października miałam okazję zobaczyć miasto, które do tej pory widziałam tylko w TV w każdy czwartek po godzinie 20 :)

Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, położonym nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest "małym Rzymem") poprzecinanych licznymi lessowymi wąwozami, na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Jest również jednym z najstarszych i najważniejszych historycznie miast Polski.

Początki osadnictwa sięgają najdawniejszych czasów – ślady pierwszej obecności człowieka pochodzą z młodszej epoki kamiennej – neolitu.

Za czasów Bolesława Chrobrego miasto pełniło bardzo ważną rolę. W średniowiecznej Polsce obok Wrocławia i Krakowa zaliczone zostało przez Galla Anonima do jednej z trzech głównych siedzib Królestwa Polskiego.w tle wzniesiona w XIV wieku Bazylika katedralna p.w. Narodzenia NMP

studnia – charakterystyczny punkt Starego Rynku i
jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce, zbudowany w XIV wieku

studnia – charakterystyczny punkt Starego Rynku

kamienice na Starym RynkuNiewątpliwą atrakcją Sandomierza są słynne lochy sandomierskie, czyli Podziemna Trasa Turystyczna, która została utworzona przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów (z XIV i XV wieku), w których kupcy sandomierscy składowali swoje towary handlowe. Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają 12 metrów pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi 470 metrów. Sandomierskie lochy owiane są legendami. Drążone przez wieki pod miastem komory i korytarze, z powodu ich obronnego i gospodarczego charakteru, otoczone były tajemnicami. Najsłynniejsza legenda mówi o bohaterskiej Halinie Krępiance, która podstępnie sprowadziła najeźdźcę – wojsko tatarskie do lochów z których nie było już wyjścia, ponieważ mieszkańcy Sandomierza zasypali wejście do korytarzy ciężkimi głazami. Zginęli wszyscy Tatarzy, a wraz z nimi bohaterska kobieta. Nie wypełniłeś jeszcze ankiety dotyczącej mojego bloga? W takim razie zapraszam TUTAJ :)

6 komentarzy :

 1. Fajna wycieczka, ja także nie znam Sandomierza, ale już nieraz słyszałam o nim, że jest ciekawy i warto zobaczyć o ile sie będzie w pobliżu, niestety mnie się nie złożyło nigdy dotąd.
  Piękne zdjęcia i zachęcający do odwiedzin opis :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczne miasto i do tego: "muzeum archidiecezjalne ze świetnymi zbiorami. Tu jest Lukas Cranach Starszy - Matka Boska z Dzieciątkiem i Katarzyną Aleksandryjską z ok. 1520r. Tego formatu malarstwa mamy niewiele." że zacytuje sam siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o Domu Długosza już w następnym poście :) serdecznie zapraszam :)

   Usuń
 3. Tyle się już nasłuchałam o Sandomierzu. Zarówno to miasto, jak i całe te strony Polski są niesamowicie ciekawe. Na mojej liście do zobaczenia:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z pierwszych takich tras w Polsce, polecam jeszcze podziemny Rzeszów i kopalnie kredy pod Chełmem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jadąc do Sandomierza nie miałam o niej pojęcia, tym bardziej cieszę się, że mogłam zwiedzić to ciekawe miejsce. Niespodzianki są zawsze najlepsze :) Dziękuję za namiary na Rzeszów i Chełm

   Usuń