sobota, 20 grudnia 2014

Kurozwęki, czyli pałac z XIV wieku oraz jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich

Zamek w Kurozwękach był jednym z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce. Został wybudowany w 2. połowie XIV wieku przez Dobiesława z Kurozwęk. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. W XVII wieku przebudowano go na pałac, w XVIII – przekształcono go w zgrabną barokowo – klasycystyczną rezydencję z krużgankami na wzór Wawelu. Ówczesny gospodarz, Maciej Sołtyk, miał zaszczyt gościć w pałacu w czerwcu 1787 roku samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, powracającego znad Dniepru ze spotkania ze swą ex – kochanką carycą Katarzyną II. 

W 1. połowie XIX wieku dobra w Kurozwękach zmieniły właścicieli, Emilia Sołtyk, potomkini Macieja Sołtyka, wniosła Kurozwęki jako swój posag. Związek małżeński zawarła z Pawłem Popielem, który zdecydował się na gruntowną przebudowę wnętrz, nie naruszając przy tym zasadniczej bryły zamku. Przede wszystkim podzielił wysoką salę balową na kilka mniejszych pomieszczeń, a w arkadach krużganków wprowadził stolarkę celem urządzenia przeszklonego korytarza.
W roku 1873 nowym dziedzicem został syn Pawła – Marcin, po nim jego syn Paweł i dalej syn Pawła – Stanisław, który był ostatnim przedwojennym właścicielem zamku. Gdy w 1944 roku wyemigrował na Zachód obiekt przejęło państwo. Po wojnie władze zaadoptowały go na tymczasowe lokale mieszkalne oraz biura miejscowego PGR – u. Potem pojawiły się plany, by pałac zaadoptować na potrzeby szpitala psychiatrycznego. Rozpoczętych na tę okoliczność prac remontowych nigdy nie ukończono i odtąd gmach stał opuszczony, coraz bardziej popadając w ruinę. Po upadku komunizmu, w 1991 roku za niewielką kwotę wykupił go ks. Marcin Popiel, brat Stanisława, a następnie przekazał swojemu bratankowi Janowi Marcinowi, obecnemu właścicielowi majątku, który prowadzi tu działalność gospodarczo – hotelarsko – turystyczną. 

Pałac w Kurozwękach


Zwiedzanie pomieszczeń zamkowych odbywa się z przewodnikiem, który oprowadza po podziemiach zamkowych, przez dziedziniec, kaplicę z XVIII wieku, salę balową na taras.
 zamkowe podziemia
zamkowe podziemia

zamkowe podziemia

częściowo zabudowane arkadowe krużganki
pawilon ogrodowy


Niewątpliwą atrakcją turystyczną całego zespołu pałacowego w Kurozwękach jest Safari Bizon – jedyna w Polsce i jedna z największych w Europie, hodowla bizonów amerykańskich. Stado liczące już ponad 80 sztuk można obserwować m.in. z ciągnikowozu "safari bizon", który wjeżdża pomiędzy bizony. Wrażenia niesamowite, bizony są na wyciągnięcie ręki! Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który opowiada o historii powstania stada oraz wiele ciekawych anegdot związanych z bizonami.
 safari bizon
safari bizon

Zwierzęta (20 jałówek i 2 byki) zostały sprowadzone w roku 2000 z największej hodowli w Europie "Bison d'Ardenne" w Belgii.
 
W pałacowej restauracji można spróbować wielu potraw przyrządzonych z bizoniego mięsa.
Pałac i Safari bizon w Kurozwękach zwiedzałam 14 października 2014 roku.

 

11 komentarzy :

 1. Dobrze, że posiadłość wróciła do właścicieli, ku radości turystów i miejscowej ludności. Ciekawy pomysł z tymi bizonami, które trochę przypominają nasze żubry, można sie pomylić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłem lata temu, dopiero to wszystko startowało. Nie wiem jak teraz ale wtedy więcej było kiczu niż ekspozycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mogę mieć zastrzeżenia jedynie do przewodniczki, odniosłam wrażenie, że chyba nie do końca się do tego nadaje...

   Usuń
  2. Przez te lata, wiele sie zmieniło, z wyjątkim ludzi...

   Usuń
 3. byłem w zeszłym roku i było pięknie

  OdpowiedzUsuń
 4. Żubry zaoceaniczne. Powinni mieć jeszcze jakichś Indian.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie byłam w podziemiach, za to raz, kilka ładnych lat temu, spałam na poddaszu, z widokiem na dziedziniec:)

  OdpowiedzUsuń