czwartek, 10 października 2013

Karkonoskie wspomnienia, cz.10 - Równia pod Śnieżką - Słonecznik - Pielgrzymy

Jest poniedziałek, 12 sierpnia 2013 – ostatni dzień urlopu w Karpaczu – ostatnia karkonoska wycieczka z granitowymi ostańcami skalnymi w roli głównej.

Informacje techniczne:

Trasa: Karpacz „Biały Jar” – Kopa (wyciąg krzesełkowy) –––>> Równia pod Śnieżką (skrzyżowanie szlaków) –––>> Spalona Strażnica (węzeł szlaków) –––>> Słonecznik –––>> Pielgrzymy –––>> Polana –––>> Świątynia WangDługość całej trasy (od Kopy) – około 10km
Czas przejścia (od Kopy) – około 2,5h
Przebieg trasy i jej profil (od Kopy) zamieszczam na samym dole.


Wycieczkę rozpoczynamy od 15 minutowego wjazdu jednoosobową kolejką linową na Kopę. Czarnym szlakiem idziemy do skrzyżowania szlaków, a potem niebieskim w kierunku Spalonej Strażnicy.Czerwony szlak zaprowadzi nas (ponad Kotłem Małego i Wielkiego Stawu) do Słonecznika.

Kocioł Małego Stawu, schronisko Samotnia, schronisko Strzecha Akademicka (lewy górny róg)
SłonecznikSłonecznik - forma skalna składająca się z kilku silnie spękanych granitowych ostańców, z których północny filar, oglądany od wschodniej strony przypomina wykutą w skale postać ludzką. Położona na wysokości 1423m n.p.m., wznosi się na wysokość 12m. Góruje nad Karpaczem Górnym i okolicami, jest najbardziej charakterystyczną i najlepiej widoczną skałą w Karkonoszach, którą widać prawie z całej Kotliny Jeleniogórskiej.

Fantazyjne kształty skały to efekt złożonego i długotrwałego procesu erozyjnego, podczas którego zostały usunięte elementy mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych, a pozostały odporniejsze.

Słonecznik wziął swoją nazwę stąd, ze dla okolicznych mieszkańców Podgórzyna, Przesieki i Borowic słońce nad skałą wskazywało południe.

Za żółtymi szlakami kierujemy się w stronę Pielrzymów.

PielgrzymyPielgrzymy – formacja skał granitowych o wysokości dochodzącej do 25m. Składają się z trzech potężnych grup skalnych oraz kilku mniejszych i wielu pojedynczych bloków. Występują tu liczne spękania biegnące w trzech kierunkach (cios granitowy), kociołki wietrzeniowe, formy wietrzenia materacowego i inne zjawiska geologiczne i geomorfologiczne.

Żółte szlaki doprowadzą nas do Polany.
I za niebieskimi szlakami udajemy się do Świątyni Wang, która jest metą naszej wycieczki.Poniżej zamieszczam przebieg i profil trasy.


10 komentarzy :

 1. Super wycieczka! Bardzo lubię Karkonosze! Dzięki za relację :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielkim sentymentem darzę opisywane przez Ciebie miejsca i z przyjemnością przeczytałem Twój wpis.

  OdpowiedzUsuń
 3. To szlak, na który wracam, gdy tylko mogę. Uwielbiam wszystkie karkonoskie formacje skalne. Piękne i monumentalne - szczególnie na te błękitnego nieba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładnie tam.
  Piękne krajobrazowe kadry.
  Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pielgrzymy i Słonecznik faaajne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne panoramy i pozostale bardzo ladne widoki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Znane oczywiście miejsca ale zawsze miło popatrzeć na te obrazy innym okiem.
  Pięknie... Udane zdjęcia i z pewnością udana wycieczka :-)
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcia, dobrze mi znanych miejsc. :)

  OdpowiedzUsuń