czwartek, 15 września 2011

Wspomnienia pienińskie, cz.17 - Dębno Podhalańskie

To już ostatnia część moich wspomnień pienińskich. 10 przepięknych dni spędzonych na aktywnym wypoczywaniu czyli tak, jak lubię :) Pieniny zauroczyły mnie niesamowicie przede wszystkim swoją różnorodnością – ciemne lesiste zbocza, wapienne skały, urwiska, wąwozy, roślinność. Widoki z Sokolicy i Okrąglicy śmiało mogą konkurować  z tymi tatrzańskimi. Garstkę moich fotograficznych wspomnień mieliście okazję zobaczyć w tych 17 odcinkach ale to nie koniec pienińskich zdjęć – na pewno do niech będę wracać :)

Poniższe zdjęcia zrobiłam w drodze powrotnej. Tego miejsca nie mogło zabraknąć w naszych urlopowych atrakcjach … Kościółek św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim
(od 3 lipca 2003 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO) jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów. Został wybudowany w II połowie XV wieku na miejscu starszej świątyni. Wyróżnia się unikatową polichromią pochodzącą z około 1500 roku, najstarszą, w całości zachowaną w Europie, wykonaną na drewnie.
7 komentarzy :

 1. Witaj Aniu, wróciłem właśnie z mojego urlopu i nadrabiam zaległości na blogu. U Ciebie wciąż królują wspomnienia pienińskie. Jest co pokazywać, bo te jedne z najmniejszych pasm górskich w Polsce jest bardzo malownicze. Kościółek w Dębnie jest tego przykładem. Zdjęcia bardzo ładnie pokazują architekturę i otoczenie. Nie wiem, czy masz zdjęcia wnętrz, bo te by mnie bardzo interesowały. Sam dwa razy byłem przy kościółku, ale nie miałem okazji zajrzeć do środka.

  Tak więc Pieniny zwiedzone wzdłuż i wszerz - jakie kolejne plany?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zrobiłam kilka zdjęć wewnątrz kościółka ale zostałam "skarcona" przez proboszcza - i słusznie bo przecież to zabytek UNESCO. Uszanuję więc jego prośbę i zdjęć wnętrz nie opublikuję :)
  Co do planów ... na razie nie ma. Brutalny powrót do rzeczywistości - praca, praca, praca :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bajeczny kościółek, niezwykły w swojej urodzie,szkoda że nie pokażesz wnętrza. Ale cóż rozumiemy.
  Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem nie jest to żaden argument, że zabytek UNESCO nie można fotografować wewnątrz. Osobiście dziwię się, że takie jest stanowisko proboszcza. Powiem więcej: powinno mu zależeć na promowaniu takich zabytków w sieci. Wtedy bardziej zachęca to turystów do zwiedzania. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. zdjęcia wnętrza kościółka można zobaczyć tutaj http://www.debno.diecezja.pl/kosciol.htm

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie drewniane kosciolki, jest ich coraz mniej warto wiec zachowac chocby na fotografiach!

  OdpowiedzUsuń