wtorek, 30 sierpnia 2011

Wspomnienia pienińskie, cz.3

3 dzień urlopu i przedsmak przepięknych pienińskich widoków czyli:
Wąwóz Homole – wąwóz w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Ma długość ok. 800 m. Jego ściany zbudowane są głównie ze skał wapiennych pochodzących z okresu jury i kredy z domieszką łupków i margli. Ma bardzo urozmaiconą rzeźbę i ciekawą budowę geologiczną. Dnem tego bardzo znanego wąwozu, uważanego za jeden z najpiękniejszych w Polsce, płynie potok Kamionka, który również odegrał dużą rolę w rzeźbieniu koryta wąwozu. Potok tworzy liczne kaskady, a w jego korycie znajdują się ogromne głazy. Płynie nim krystalicznie czysta woda. W górnej części wąwozu rumowisko osuwiskowe powstałe w okresie plejstocenu. Na wapiennych skałach wąwozu Homole rosną rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych i liczne okazy światłolubnych jałowców. Od 1963 r. jest rezerwatem przyrody, licznie odwiedzanym przez turystów i wycieczki szkolne. Turystyczna ścieżka przekracza kilkakrotnie potok. Dawniej pokonywano go przeskakując po dużych kamieniach na jego dnie, co wymagało nieco zręczności, obecnie dla wygody turystów wykonano metalowe mostki.

  
Przed nami powrót przez grzbiet Bukowinek do centrum Jaworek ale najpierw odpoczynek i błogie lenistwo w „zajeździe” nieopodal górnej stacji kolejki krzesełkowej.

 czas wracać ...
w tle cerkiew w Jaworkach


centrum Jaworek
 

4 komentarze :

 1. Jest co ogladac, piekne widoki... choc wolalabym swoimi oczami, wiec efekt lekkiej zazdrosci, dlaczego to nie ja tam bylam jest!

  OdpowiedzUsuń
 2. Miód dla moich oczu. Znów mnie tam ciągnie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pieniny , to moje jedno z ulubionych pasm. A.........ch. Pięknie pokazane. :)

  Muszę poszukać swoich fotek. Pozdrowionka. :)

  OdpowiedzUsuń